PAMUKYAĞI KOMBİNASI

Pamukyağı Kombinası pamuğun yan ürünü olan pamuk çekirdeğinin işlenerek değerlendirilmesi amacıyla 1955/56 iş yılında kurulmuş olup, kahvaltılık ve yemeklik margarin, toz ve sıvı deterjan, yumşatıcı, sabun, sıvı sabun, gliserin ve yağ asitleri ünitelerinden oluşan dev bir tesistir.

Bitkisel yağlı tohum işlenmesi amacıyla kurulan ve en son teknolojiye sahip Aydın Hamyağ Tesisleri şubesi 2005/2006 iş yılında faaliyete geçmiştir.

Kombinamızdakive Aydın Hamyağ Tesisleri şubesindeki başlıca işletme ve üretim çeşitleri kapasiteleri itibarı ile aşağıda gösterilmiştir:

PAMUKYAĞI KOMBİNASI
Ünite Adı Üretim Çeşidi Kapasitesi
II. Rafine Ünitesi Rafine Likit / Hidrojene Yağı 40,000 Ton/Yıl
Hidrojen Ünitesi Hidrojene Yağı 27,000 Ton/Yıl
Margarin Ünitesi Yemeklik Kahvaltılık Margarin 40,000 Ton/Yıl
Sabun Ünitesi Sabun 5,000 Ton/Yıl
Deterjan Ünitesi Sıvı, Toz, Matik Deterjan, Yumşatıcı 5,400 Ton/Yıl
 
AYDIN HAMYAĞ TESİSLERİ ŞUBESİ
Ünite Adı Üretim Çeşidi Kapasitesi
Ham Yağ İşletmeleri Yağlık Çekirdek İşleme Pamuk Çekirdeği 240,000 Ton/Yıl
Ayçiçek Çekirdeği 195,000 Ton/Yıl
Soya veya Kanola 150,000 Ton/Yıl
I. Rafine Ünitesi Nötr Yağ 68,000 Ton/Yıl


Pamuk yağı kombinamızda üretilen Tama ve Tarin markalı kahvaltılık ve yemeklik margarinler, sıvı bitkisel yağ, toz ve sıvı deterjan, yumşatıcı, sabun, sıvı sabun ile Aydın Hamyağ Tesisleri şubemizde üretilen bitkisel ham yağlar, küspe ve kapçık gibi mamüller iç ve dış piyasalarda satışı yapılarak değerlendirilmektedir.
DELİNTASYON TESİSİ

Pamuk tohumluğu üzerinde çırçırlamadan sonra bir miktar hav kalır. Bu kısa liflerin tohumdan arındırılması işlemine delintasyon, hav alınmış tohuma da delinte tohum denir. Tamamıyla çıplak kalan tohum diğer havlı tohumlara nazaran bir çok avantajlar taşır. Bunlar;

  • Zayıf ve boş tohumlar ayıklandığı için tohumluğun çimlenme yüzdesi artar. Böylelikle dekara 2-3 kg yeterli olur.

  • Ekim kolaylığı, hızlı çimlenme ve daha kuvvetli pamuk fideleri elde edilir.

  • Seyreltme ve çapalamada iş gücü tasarrufu sağlar.

  • Tohumla taşınan hastalık ve zararlı etmenleri kontrol altına alınır.

  • Otomatik olarak ilaçlandığı için fideler erken dönen çökerten hastalığına yakalanmazlar.


Tüm Ege Bölgesi pamuk ekim alanlarında delinte pamuk tohumluğunun kullanılması havlı tohuma nazaran miktarı yarıya düşürdüğü için yaklaşık 5000 ton/yıl civarındaki pamuk çekirdeğinin yağlık çiğit olarak değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması sağlanmaktadır.

Mart 1996' da 3 vardiya halinde üretime başlayan Söke' de kurulu delintasyon tesisimizin günlük tohum hazırlama kapasitesi 80 tondur. Tesisimizde seyreltik sülfirikasitle muamele gören tohumluğun havı alınmakta ve sodyum hidroksit ile nötralize edilmektedir. İrilik ve ağırlık esası ile selektörlenen ve fide kök çürüklüğüne karşı ilaçlanarak otomatik olarak tartılan, paketlenen tohumluklar pamuk üreticilerimizin hizmetine sunulmaktadır. Delinteli tohumluluk %100 saf, çimlenme oranı yüksek, ilaçlı ve toprakta hızlı bir şekilde çimlendiği için havlı tohumluklara nazaran üreticiler tarafından tercih edilmekte, beğeni kazanmaktadır.